Skip to content

9 Lenape Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2011

Property Information

Block37.02
Lot71
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,980
Acreage2.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$412,300
38%
Improvement Value:$665,000
62%
Total Assessment$1,077,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,668-0.5%
2024$15,741+1.3%
2023$15,537-0.9%
2022$15,677+3.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$429,311
DeedBook 2218, Page 95