Skip to content

5 Lenape DrSomerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Aug 15, 2014

Property Information

Block37.02
Lot72
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,686
Acreage2.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,200
40%
Improvement Value:$608,400
60%
Total Assessment$1,020,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,907-0.2%
2024$14,930+2.2%
2023$14,606-0.8%
2022$14,724+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft5,640DeedBook 6740, Page 1429

Property Sale

Sale
$835,914

From:

To:

Sq Ft3,686DeedBook 6730, Page 3701Recorded7/24/2014

Property Sale

Sale
$552,500
DeedBook 5079, Page 2345

Property Sale

Sale
$443,250
DeedBook 2224, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1998