Skip to content

5 Mattawang Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1998

Last Sale Price
$340,462
Last Sale Date
Jan 28, 1998

Property Information

Block37.03
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningA
Sq Footage3,374
Acreage2.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$416,800
44%
Improvement Value:$525,700
56%
Total Assessment$942,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,876+0.3%
2024$13,831+3.7%
2023$13,344-0.7%
2022$13,432+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,462

To:

Sq Ft3,374DeedBook 2155, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1998