Skip to content

4 Gifford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1965

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block373
Lot25
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8303

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,268
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$350,300
56%
Improvement Value:$274,200
44%
Total Assessment$624,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,801+7.2%
2024$9,145+9.0%
2023$8,390-0.0%
2022$8,391+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,268DeedBook 2124, Page 66

Property Sale

Sale
$39,000
DeedBook 1245, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1965