Skip to content

38 Gifford Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1964

Last Sale Date
Dec 4, 2068

Property Information

Block373
Lot42
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8303

Building Details

Building Class17
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,643
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$347,300
57%
Improvement Value:$267,200
43%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,658+7.4%
2024$8,994+9.5%
2023$8,216+0.0%
2022$8,213+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft2,643DeedBook 7180, Page 187Recorded1/7/2020

Property Built

Built

Year Built: 1964