Skip to content

15 Cortland Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1962

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Jul 10, 2018

Property Information

Block379
Lot19
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8302

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,623
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,800
50%
Improvement Value:$315,700
50%
Total Assessment$637,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,799-0.4%
2024$9,834+11.4%
2023$8,827-0.0%
2022$8,828+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft2,623DeedBook 7058, Page 1187Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2288, Page 37

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1346, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1962