Skip to content

9 Woodlawn Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1963

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Sep 29, 1993

Property Information

Block381
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8302

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,903
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$323,500
57%
Improvement Value:$240,700
43%
Total Assessment$564,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+0.5%
2024$8,854+14.7%
2023$7,721+0.4%
2022$7,693+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To: Pizzi, Peter M. & Leonida C.

Sq Ft1,903DeedBook 1935, Page 593

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1632, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1963