Skip to content

3 Woodlawn Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block381
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8302

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,324
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$328,700
52%
Improvement Value:$300,600
48%
Total Assessment$629,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,737+0.4%
2024$9,702+12.6%
2023$8,615+0.1%
2022$8,611+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

To: Medina, Jonathan Jacob & Garcia, E.

Sq Ft2,324DeedBook 7194, Page 524Recorded3/3/2020

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 1921, Page 580

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1647, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1961