Skip to content

24 Shelly Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1961

Last Sale Date
Jan 6, 2061

Property Information

Block384
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8204

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,903
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$317,400
56%
Improvement Value:$246,200
44%
Total Assessment$563,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,851-0.2%
2024$8,868+14.6%
2023$7,737+0.4%
2022$7,709+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From: PIEROTH, DOLORES D.

To: YU, NANCY & YANG, SHUYA

Sq Ft1,903DeedBook 6984, Page 852Recorded8/22/2017

Property Built

Built

Year Built: 1961