Skip to content

1503 Old Hamilton St

Somerset, NJ 08873

Built 1949

Last Sale Price
$371,500
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block386.01
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6201

Building Details

Building Class16
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,152
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,900
64%
Improvement Value:$175,100
36%
Total Assessment$489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,885+11.3%
2024$7,087+11.1%
2023$6,379+1.9%
2022$6,260+5.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$371,500

To:

Sq Ft1,152DeedBook 7346, Page 1613Recorded5/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1949