Skip to content

8 Liberty La

Somerset, NJ 08873

Built 1977

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Jul 1, 1985

Property Information

Block386.03
Lot33
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6203

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,356
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,900
52%
Improvement Value:$296,200
48%
Total Assessment$617,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,519-0.1%
2024$9,531+9.3%
2023$8,718-4.6%
2022$9,138+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500

To: Mahr, A.

Sq Ft2,356DeedBook 1546, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1977