Skip to content

6 Scaletti Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1995

Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block386.04
Lot42.06
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class18
Description2SFR 2CG
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage3,647
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,900
38%
Improvement Value:$532,600
62%
Total Assessment$853,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,459+8.4%
2024$11,489+4.8%
2023$10,964-0.1%
2022$10,980-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft3,647DeedBook 6791, Page 2370Recorded5/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$235,950
DeedBook 1988, Page 837