Skip to content

2 Cedar Brook Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1981

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block386.06
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6204

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,544
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$327,400
45%
Improvement Value:$400,000
55%
Total Assessment$727,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,928-0.9%
2024$11,028+9.0%
2023$10,116-4.3%
2022$10,566+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,544DeedBook 7450, Page 3547Recorded6/14/2022

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 1801, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$106,248
DeedBook 1415, Page 691