Skip to content

6 Cedar Brook Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1980

Last Sale Date
Mar 28, 1995

Property Information

Block386.06
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6204

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,415
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$321,800
50%
Improvement Value:$321,700
50%
Total Assessment$643,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,859-0.3%
2024$9,893+8.3%
2023$9,132-4.5%
2022$9,561+3.2%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1980

Property Sale

Sale
$91,244
DeedBook 1730, Page 761