Skip to content

31 Cedar Brook Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1979

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block386.07
Lot26
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page6204

Building Details

Building Class17
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,692
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$316,500
55%
Improvement Value:$257,900
45%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+0.3%
2024$8,941+11.4%
2023$8,027-4.8%
2022$8,431+3.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 6846, Page 1499Recorded1/7/2016

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 5794, Page 985

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2193, Page 828

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 1829, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$59,190
DeedBook 1709, Page 839