Skip to content

101 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block386.10
Lot101
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,465
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
44%
Improvement Value:$220,100
56%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,558+2.5%
2024$5,420+1.7%
2023$5,332+6.7%
2022$4,997-1.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,465DeedBook 7540, Page 1335

Property Sale

Sale
$236,000
Sq Ft1,465DeedBook 7283, Page 3512Recorded12/11/2020

Property Sale

Sale
$184,000
Sq Ft1,465DeedBook 7141, Page 2388Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 1969, Page 355

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1694, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1984