Skip to content

109 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 9, 2015

Property Information

Block386.10
Lot109
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,156
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$202,400
54%
Total Assessment$372,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+3.4%
2024$4,895+3.5%
2023$4,729+7.9%
2022$4,381-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,156DeedBook 6776, Page 1919

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 6283, Page 2588

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5214, Page 2569

Property Sale

Sale
$76,525
DeedBook 1521, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1984