Skip to content

Demott La

Somerset, NJ 08873

Last Sale Date
Nov 15, 1982

Property Information

Block386.10
Lot127.02
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage---
Acreage10.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$6,287+4.9%
2023$5,994+1.6%
2022$5,900-1.7%
2021$5,999+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,329DeedBook 7068, Page 2849

Property Sale

Sale
$270,500
DeedBook 6260, Page 1689

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 1624, Page 791