Skip to content

127 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Sep 18, 2006

Property Information

Block386.10
Lot128
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,329
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$248,200
57%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,487+2.8%
2024$6,311+4.8%
2023$6,020+1.6%
2022$5,927-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,329DeedBook 5947, Page 2194

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 2015, Page 790

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 1616, Page 854

Property Built

Built

Year Built: 1984