Skip to content

100 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Nov 13, 2001

Property Information

Block386.10
Lot135
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,309
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
44%
Improvement Value:$235,400
56%
Total Assessment$420,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,312+3.1%
2024$6,125+5.5%
2023$5,808+1.7%
2022$5,710-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 5127, Page 1357

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5070, Page 265

Property Sale

Sale
$141,500
DeedBook 2262, Page 9

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 1634, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1984