Skip to content

14 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block386.10
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,104
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
49%
Improvement Value:$176,600
51%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,961+3.6%
2024$4,787+4.0%
2023$4,605+8.2%
2022$4,254-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,104DeedBook 7549, Page 1473

Property Sale

Sale
$232,000
Sq Ft1,104DeedBook 7200, Page 2871Recorded4/1/2020

Property Sale

Sale
$191,200

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6825, Page 1516Recorded9/30/2015

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2354, Page 177

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2155, Page 638

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 1663, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1984