Skip to content

73 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block386.10
Lot171
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,329
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$241,800
57%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+2.9%
2024$6,218+5.1%
2023$5,914+1.6%
2022$5,818-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

DeedBook 7652, Page 3829

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,329DeedBook 6846, Page 3795

Property Sale

Sale
$126,000

To:

DeedBook 1827, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$82,400

To:

DeedBook 1494, Page 496