Skip to content

78 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block386.10
Lot176
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,325
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$242,400
57%
Total Assessment$427,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,408+2.9%
2024$6,227+5.1%
2023$5,925+1.6%
2022$5,830-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6170, Page 1459

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5663, Page 1177

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1983, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$83,525
DeedBook 1494, Page 493