Skip to content

76 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block386.10
Lot177
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,309
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
42%
Improvement Value:$259,800
58%
Total Assessment$444,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,647+2.6%
2024$6,480+4.3%
2023$6,215+1.5%
2022$6,126-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$260,500

From:

To:

Sq Ft1,309DeedBook 6892, Page 3711Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5178, Page 1366

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 1964, Page 448

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1677, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1984