Skip to content

70 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 10, 2014

Property Information

Block386.10
Lot180
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,309
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$241,800
57%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+2.9%
2024$6,218+5.1%
2023$5,914+1.6%
2022$5,818-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 6763, Page 2295

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5332, Page 1535

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$82,850
DeedBook 1492, Page 694