Skip to content

66 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2009

Property Information

Block386.10
Lot182
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,329
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$241,800
57%
Total Assessment$426,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+2.9%
2024$6,218+5.1%
2023$5,914+1.6%
2022$5,818-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5155, Page 3769

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2171, Page 431

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 1606, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1984