Skip to content

54 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$247,500
Last Sale Date
Jan 17, 2013

Property Information

Block386.10
Lot196
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,325
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$245,000
57%
Total Assessment$430,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,443+2.9%
2024$6,264+5.0%
2023$5,967+1.6%
2022$5,873-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$247,500

To:

Sq Ft1,325DeedBook 6599, Page 302

Property Sale

Sale
$263,500
DeedBook 6264, Page 92

Property Sale

Sale
$9,419
DeedBook 2325, Page 729

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2249, Page 394

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 1569, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1984