Skip to content

52 Bayberry Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 8, 2020

Property Information

Block386.10
Lot197
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,329
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,000
43%
Improvement Value:$245,400
57%
Total Assessment$430,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,448+2.8%
2024$6,270+5.0%
2023$5,974+1.6%
2022$5,880-1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,329DeedBook 7203, Page 3777

Property Built

Built

Year Built: 1984