Skip to content

28 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Mar 11, 2019

Property Information

Block386.10
Lot28
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,128
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$202,500
54%
Total Assessment$372,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+3.4%
2024$4,895+3.5%
2023$4,729+7.9%
2022$4,381-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$197,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 7108, Page 343

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 6834, Page 1651Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6217, Page 3357

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2293, Page 562

Property Sale

Sale
$109,900

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 1665, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1984