Skip to content

43 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block386.10
Lot43
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,112
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
46%
Improvement Value:$199,700
54%
Total Assessment$369,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,030+3.5%
2024$4,860+3.7%
2023$4,689+8.0%
2022$4,340-1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5471, Page 2626

Property Sale

Sale
$127,900
DeedBook 2332, Page 26

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1540, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1984