Skip to content

45 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Date
Jul 23, 2021

Property Information

Block386.10
Lot45
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,465
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
44%
Improvement Value:$220,700
56%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,565+2.5%
2024$5,428+1.6%
2023$5,340+7.4%
2022$4,972-1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6528, Page 3086

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 2297, Page 320

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 1975, Page 49

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1701, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1984