Skip to content

6 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block386.10
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,160
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
48%
Improvement Value:$185,100
52%
Total Assessment$355,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,078+3.4%
2024$4,911+3.5%
2023$4,747+7.9%
2022$4,399-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 7358, Page 2908

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 6723, Page 3883Recorded6/24/2014

Property Sale

Sale
$222,800
DeedBook 5636, Page 3105

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 2199, Page 235

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 1682, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1984