Skip to content

82 Almond Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 6, 2026

Property Information

Block386.10
Lot82
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,128
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
50%
Improvement Value:$171,600
50%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,892+3.8%
2024$4,714+4.3%
2023$4,521+8.5%
2022$4,168-1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 7669, Page 3492

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,128DeedBook 7114, Page 949

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 5495, Page 1467

Property Sale

Sale
$103,000

To:

DeedBook 2284, Page 154

Property Sale

Sale
$105,500

To:

Property Sale

Sale
$88,900
DeedBook 1545, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1984