Skip to content

38 Cherrywood Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$276,050
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block386.11
Lot38
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,445
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
44%
Improvement Value:$231,000
56%
Total Assessment$411,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,432+2.9%
2024$6,253+7.0%
2023$5,843+3.7%
2022$5,633-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$276,050

To: Patel, Shreyans K

Sq Ft1,445DeedBook 7220, Page 2429Recorded6/18/2020

Property Sale

Sale
$253,500

From: MULLEN, GREGORY & LAUREN

To: PATEL, HARSHIL J & KRINA H

Sq Ft1,445DeedBook 6721, Page 2204Recorded6/11/2014

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 6320, Page 3399

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 6204, Page 762

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 5931, Page 3624

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 1621, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1984