Skip to content

94 Driftwood Dr

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$463,000
Last Sale Date
Nov 18, 2025

Property Information

Block386.11
Lot94
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7805

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningCR
Sq Footage1,423
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
39%
Improvement Value:$280,800
61%
Total Assessment$460,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,765+2.4%
2024$6,606+5.7%
2023$6,249+3.3%
2022$6,047-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$463,000

To: Mela, Lisa & Patrick

Sq Ft1,423DeedBook 7652, Page 261Recorded11/24/2025

Property Sale

Sale
$267,100

From: THEISEN, GERARD A. & KAREN T.

To: COIRO, DANIEL J. & CARRILLO-COIRO E, Coiro, Daniel J. & Emma, Carrillo-

Sq Ft1,423DeedBook 6907, Page 3001Recorded9/29/2016

Property Sale

Sale
$245,000

To: Mela, Lisa & Patrick

DeedBook 6357, Page 3738

Property Sale

Sale
$230,000

To: Mela, Lisa & Patrick

DeedBook 6251, Page 2815

Property Sale

Sale
$159,000

To: Mela, Lisa & Patrick

DeedBook 1688, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1984