Skip to content

149 Hickory Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1981

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block386.12
Lot15
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,988
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,900
51%
Improvement Value:$305,900
49%
Total Assessment$626,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+5.7%
2024$9,489+1.7%
2023$9,334+2.7%
2022$9,088+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft1,988DeedBook 7370, Page 3102Recorded8/9/2021

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 6385, Page 589

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5774, Page 2676

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 2118, Page 627

Property Sale

Sale
$121,589
DeedBook 1449, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1981