Skip to content

128 Hickory Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1981

Last Sale Price
$167,900
Last Sale Date
Aug 19, 1985

Property Information

Block386.14
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,375
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,500
47%
Improvement Value:$366,800
53%
Total Assessment$693,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,966+5.1%
2024$10,429-0.9%
2023$10,528+2.1%
2022$10,308+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$167,900

To:

Sq Ft2,375DeedBook 1551, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1981