Skip to content

547 New Brunswick Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1981

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 30, 1996

Property Information

Block386.14
Lot12
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,623
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$306,800
43%
Improvement Value:$407,000
57%
Total Assessment$713,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,139+4.0%
2024$10,705-0.9%
2023$10,807+1.8%
2022$10,616+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,623DeedBook 2058, Page 251

Property Sale

Sale
$124,025
DeedBook 1457, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1981