Skip to content

549 New Brunswick Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1982

Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block386.14
Lot13
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,375
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,900
45%
Improvement Value:$379,900
55%
Total Assessment$685,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,766+4.3%
2024$10,319-0.4%
2023$10,364+2.0%
2022$10,163+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,500

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 1874, Page 741

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 1674, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1982