Skip to content

22 Pin Oak La

Somerset, NJ 08873

Built 1983

Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block386.14
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,438
Acreage0.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,300
47%
Improvement Value:$379,800
53%
Total Assessment$718,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,353+5.8%
2024$10,729-0.3%
2023$10,756+2.0%
2022$10,541+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,438DeedBook 7070, Page 1441Recorded9/11/2018

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6031, Page 2867

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$118,700
DeedBook 1442, Page 278