Skip to content

9 Hemlock La

Somerset, NJ 08873

Built 1983

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 12, 2013

Property Information

Block386.14
Lot6
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,312
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$326,100
42%
Improvement Value:$445,300
58%
Total Assessment$771,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,468+4.6%
2024$10,966+1.1%
2023$10,849+2.0%
2022$10,636+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 6675, Page 1721Recorded10/4/2013

Property Sale

Sale
$428,500
DeedBook 5598, Page 2763

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 1581, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1983