Skip to content

11 Hemlock La

Somerset, NJ 08873

Built 1981

Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block386.14
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,941
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$319,000
52%
Improvement Value:$292,100
48%
Total Assessment$611,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+5.8%
2024$9,269+2.1%
2023$9,082+2.9%
2022$8,830+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5114, Page 3335

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 1673, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1981