Skip to content

13 Hemlock La

Somerset, NJ 08873

Built 1982

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 31, 1996

Property Information

Block386.14
Lot8
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,015
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,000
48%
Improvement Value:$341,200
52%
Total Assessment$661,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,492+5.1%
2024$9,987+0.8%
2023$9,905+2.4%
2022$9,672+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft2,015DeedBook 2086, Page 704

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 1508, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1982