Skip to content

103 Hickory Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1983

Last Sale Price
$225,500
Last Sale Date
Mar 1, 1996

Property Information

Block386.16
Lot7
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7804

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,332
Acreage0.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$355,700
49%
Improvement Value:$377,400
51%
Total Assessment$733,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,637+7.1%
2024$10,864-0.4%
2023$10,911+2.0%
2022$10,700+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$225,500

To:

Sq Ft2,332DeedBook 2094, Page 612

Property Sale

Sale
$126,350
DeedBook 1493, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1983