Skip to content

566 New Brunswick Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1981

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 14, 1983

Property Information

Block386.17
Lot1
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage1,930
Acreage1.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,900
53%
Improvement Value:$297,100
47%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,126+7.9%
2024$9,381+1.0%
2023$9,288+2.5%
2022$9,063+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To: Jones, J.R. & Caterina

Sq Ft1,930DeedBook 1482, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1981