Skip to content

32 Chestnut Cir

Somerset, NJ 08873

Built 1980

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 2, 2009

Property Information

Block386.17
Lot14
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page7803

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,566
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$326,100
47%
Improvement Value:$362,200
53%
Total Assessment$688,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,895+5.2%
2024$10,358+0.3%
2023$10,331+2.2%
2022$10,107+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To: Patel, Girish A & Braich, Sharan K

Sq Ft2,566DeedBook 6225, Page 3177

Property Sale

Sale
$110,800
DeedBook 1442, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1980