Skip to content

150 Mcnair Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1988

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block386.17
Lot150
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8406

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,300
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
52%
Improvement Value:$199,300
48%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+8.9%
2024$6,173+11.6%
2023$5,531+8.7%
2022$5,087+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000

To: Nair, Sreeja Sarojini

Sq Ft1,300DeedBook 7460, Page 3546Recorded8/1/2022

Property Sale

Sale
$218,000

From: SABOL, JOHN & JILL

To: MARZULLO, GABRIELLA

Sq Ft1,300DeedBook 6901, Page 1435Recorded9/6/2016

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 6195, Page 1090

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 5639, Page 2692

Property Sale

Sale
$140,990
DeedBook 1674, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1988