Skip to content

44 Carlisle Ct

Somerset, NJ 08873

Built 1984

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block386.18
Lot44
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8403

Building Details

Building Class39
Description2SF
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,452
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
48%
Improvement Value:$219,000
52%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,996-2.9%
2024$6,175+16.3%
2023$5,312-0.1%
2022$5,316-1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 7581, Page 200

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft1,452DeedBook 6948, Page 121Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 5727, Page 690

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2286, Page 758

Property Sale

Sale
$109,300
DeedBook 2106, Page 119

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1820, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1984