Skip to content

98 Demott La

Somerset, NJ 08873

Built 1969

Last Sale Date
Aug 15, 2066

Property Information

Block390
Lot2
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8402

Building Details

Building Class18
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR20
Sq Footage2,416
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$290,000
42%
Improvement Value:$398,500
58%
Total Assessment$688,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,228+2.5%
2024$9,977+8.9%
2023$9,166+1.1%
2022$9,063+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 5039, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1969