Skip to content

138 Emerson Rd

Somerset, NJ 08873

Built 1950

Last Sale Date
Mar 22, 2023

Property Information

Block392
Lot18
Qualifier---
CountySomerset
MunicipalityFranklin Twp
Tax Map Page8401

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR40
Sq Footage3,411
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,700
50%
Improvement Value:$343,400
50%
Total Assessment$686,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,503+1.2%
2024$10,383+15.0%
2023$9,026+0.3%
2022$8,999+0.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2148, Page 806

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 1843, Page 539

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 1774, Page 735

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 1620, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1950